Neuroendokrininių navikų (NEN) gydymas

Jei paciento neuroendokrininiai navikai (NEN) išplito į kepenis ir jų negalima pašalinti chirurginiu būdu, gydytojas gali rekomenduoti įvairias medicinines procedūras, skirtas šiems antriniams navikams suvaldyti.

Neuroendokrininio vėžio gydymas daugiausia priklauso nuo pirminio naviko židinio vietos, ar vėžys išplitęs į kitas kūno vietas bei ar navikas išskiria hormonus ir sukelia simptomus.

Kai kuriais atvejais atliekama operacija. Medikamentinis gydymas taikomas siekiant sušvelninti simptomus ir (arba) kontroliuoti naviko augimą. Taip pat gali būti taikoma radioterapija ir chemoterapija. Pasitaiko atvejų, kai gydymas neskiriamas, bet pacientas reguliariai stebimas – tai vadinama budriu laukimu.

NEN priežiūros komanda nuspręs, koks gydymas tinkamiausias atsižvelgiant į konkrečią paciento ir jo sveikatos būklę bei ligos ypatumus.

Prof. Rasa Jančiauskienė
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės VšĮ Kauno klinikų Onkologijos ir hematologijos klinikos Onkologijos skyriaus vadovė.

„Bendradarbiavimas tarp onkologo ir šeimos gydytojo yra labai svarbus, norint pasiekti, kad vėžio gydymo rezultatai būtų geri ir ši liga nepasikartotų. Be abejo, jei žmogus tuo pat metu serga kitomis ligomis (arterine hipertenzija, cukriniu diabetu ir pan.), reikia gydyti ir jas. Dar svarbiau motyvuoti pacientą keisti gyvenseną – daugiau judėti, sveikiau maitintis, laikytis teisingo darbo ir poilsio režimo, kokybiškai pailsėti miegant, vengti streso“, – sako prof. Rasa Jančiauskienė, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės VšĮ Kauno klinikų Onkologijos ir hematologijos klinikos Onkologijos skyriaus vadovė.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) teigia, kad apie 70-80 proc. mūsų sveikatos būklės priklauso nuo gyvenimo būdo (mitybos, fizinio aktyvumo, miego kokybės, patiriamo streso, aplinkos, kurioje gyvename). Tai svarbu ir susirgus onkologine liga. Šiandien Lietuvoje jau yra rengiami gyvensenos specialistai, kurie gali pakonsultuoti tiek susirgusį, tiek sveiką žmogų, ir sudaryti individualias mitybos, judėjimo ir kitas gyvensenos srities rekomendacijas.

Gydymo procesas ir trukmė

Kiekvieno paciento kelias, gydymo metodų seka gali būti skirtinga, priklausomai nuo to, kur išsivystė pirminis navikas, kokiuose kituose organuose yra ligos metastazių ar kokių gretutinių ligų turi pacientas. Paprastai pirmas dalykas, kurį svarbu atlikti – naviko biopsija, kai paimami naviko audiniai ir ištiriami mikroskopu. Patvirtinus naviką histologiškai, toliau atliekami radiologiniai tyrimai siekiant išsiaiškinti ligos išplitimą organizme. Gydymo taktika (gydymo metodų seka) parenkama daugiadalykės komandos aptarime, dalyvaujant patirties gydant šiuos navikus turinčiam chirurgui, onkologui chemoterapeutui, onkologui radioterapeutui, gydytojui radiologui, patologui, o esant reikalui – ir kitiems specialistams.

Jei navikas yra tik viename organe, tuomet pagrindinis gydymo metodas – chirurginis jo pašalinimas. Ištyrus naviko ląstelių ypatybes mikroskopu, sprendžiama dėl tolesnio (papildomo, taip vadinamo, adjuvantinio) gydymo poreikio. Paprastai dauguma šių pacientų pilnai pasveiksta, o gydymo trukmė nėra ilga – apie pusę metų arba dar trumpiau.

Jei liga išplitusi į keletą organų, bet ligos nėra daug (tai vadinama oligometastatine liga) – esant galimybei metastazės taip pat gali būti pašalintos operaciniu būdu. Tačiau, jei liga išplitusi labiau ir chirurgiškai jos pašalinti neįmanoma, taikomas ilgalaikis medikamentinis gydymas, galintis trukti ne vienus metus. Daugumai neuroendokrininių navikų būdinga lėta eiga, kartais gydymas trunka ir dešimtmetį.