Zebra test

NEN simptomai gali skirtis priklausomai nuo naviko vietos ir kiekvienam pacientui būti kitokie. Be to, neuroendokrininiai navikai gali būti besimptomiai arba simptomai labai nežymūs bei skirtingi, todėl juos diagnozuoti sunku.
Šiame skyriuje bus išskirti pagrindiniai simptomai, kuriuos patiria NEN sergantys pacientai. Dauguma simptomų būdingi ir kitoms ligoms, todėl visada rekomenduojama atlikti papildomus tyrimus simptomų priežasčiai nustatyti. Toliau pateikta informacija yra patariamojo pobūdžio ir jokiu būdu nepakeičia diagnostikos ir tyrimų, tačiau gali būti naudojama kaip dažniausiai pasitaikančių NEN simptomų apžvalga.

Dažniausiai pasitaikantis neuroendokrininių navikų klinikinis sindromas yra karcinoidinis sindromas, kuris sudaro 30 proc. visų NEN ligų atvejų. Diagramoje pateikiami dažniausiai pasitaikantys šio sindromo simptomai, kuriuos gali sukelti ir kitos patologijos bei ligos. Toliau pateikiama kiekvieno simptomo apžvalga.

Periodinis pilvo skausmas

Periodinis pilvo skausmas: dažniausiai pasitaikantis plonosios žarnos karcinoido požymis, kurį gali sukelti žarnų pasaitų fibrozė, žarnų nepraeinamumas. Simptomų derinys, vadinamas piktybiniu karcinoido sindromu, dažnai siejamas su šiuo naviku.

Odos paraudimas

Odos paraudimas: yra ankstyvas ir dažnas (94 proc.) didelių karcinoidinių navikų, ypač vidurinės žarnos navikų su metastazėmis, simptomas, kuris dažniausiai pasireiškia galvos ir kaklo srityje. Spalvos pokyčiai būna ryškūs ir svyruoja nuo blyškumo ar eritemos (paraudimo) iki cianozės (pamėlynavimo). Pasikeitimai dažnai būna susiję su nemaloniu šilumos pojūčiu, niežuliu, palpitacija, viršutinės kūno dalies eritema ir edema, seilėtekiu, ašarojimu ir viduriavimu. Priepuolį gali sukelti fiziniai pratimai, stresas arba tam tikras maistas (pvz., sūris), nors paraudimas gali būti spontaniškas ir nesusijęs su jokiais dirgikliais. Pirmieji priepuoliai būna trumpi ir trunka tik kelias minutes. Ilgainiui jų trukmė gali pailgėti iki kelių valandų. Manoma, kad paraudimo priepuoliai ilgiausiai trunka kartu turint ir bronchų karcinoidus. Kai kurių pacientų odos spalva tampa nuolat raudona arba pamėlynavusi.

Viduriavimas ir malabsorbcija

Viduriavimas ir malabsorbcija (blogas medžiagų įsisavinimas) pasireiškia net 84 proc. pacientų. Išmatos būna vandeningos, putotos, stambios, gali pasireikšti ir kaip steatorėja (riebios išmatos). Viduriavimas gali būti susijęs (bet nebūtinai) su pilvo skausmu, paraudimu ir mėšlungiu. Jis gali būti gausus ir dažnai skausmingas.

Širdies ligų požymiai

Širdies ligų požymiai pasireiškia net 60 proc. pacientų. Pastebimi širdies vožtuvų pakitimai, endokardo fibrozė, kuri dažnai apima dešinę širdies pusę. Fibrozinės sankaupos dažniausiai pažeidžia triburį vožtuvą ir su juo susijusias chordeles. Plaučių vožtuvo fibrozė pasitaiko palyginti retai ir sukelia regurgitaciją arba stenozę. Širdies pažeidimai gali sukelti širdies nepakankamumą. Mitralinis vožtuvas pažeidžiamas retai.

Dusulys ar kiti į astmą panašūs sindromai

Dusulys ar kiti į astmą panašūs sindromai atsiranda dėl bronchų spazminio susiaurėjimo ir gali pasireikšti net 25 proc. pacientų. Kai kurie priepuoliai būna palyginti nestiprūs ir sukelia lėtinius simptomus, pavyzdžiui, kosulį, dusulį ir kitus, panašius į astmos ar emfizemos.

Kiti simptomai

Pelagra su žvynelinę primenančiais odos pažeidimais, viduriavimu ir psichikos sutrikimais.

Karcinoidinė krizė

Karcinoidinė krizė gali būti sunkiausias karcinoidinių navikų simptomas ir gali kelti pavojų gyvybei. Ji gali pasireikšti staiga, po streso arba po chemoterapijos ir anestezijos.

Kitas